Święta w Estonii


Strona główna -> Estonia -> Święta w Estonii
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Estonia jest krajem silnie zlaicyzowanym, co nie przeszkadza w obchodzeniu wielu świąt kościelnych i państwowych.  Wyznaniem dominującym jest tam luteranizm, zaś katolicyzm obejmuje jedynie 0,3 proc. wiernych.


24 lutego jest obchodzony Dzień Niepodległości

Dzień Niepodległości

Jednym z najważniejszych świąt narodowych w Estonii jest obchodzony 24 lutego Dzień Niepodległości, upamiętniający podpisanie deklaracji o niepodległości w 1918 r. po zakończeniu Rewolucji Październikowej. Po tej deklaracji Estonia była zmuszona do prowadzenia walki o niepodległość ze Związkiem Radzieckim na wschodzie, i Niemcami - na południu. W trakcie wojny Estonia obroniła swoje granice, skutkiem, czego było zawarcie Traktatu Pokojowego z ZSRR w Tartu.

Vastapäev

W lutym Estończycy obchodzą też Vastapäev (coś na kształt polskiego Tłustego czwartku), przypadający na wtorek przed Środą Popielcową. W ten dzień piecze się ciastka z bitą śmietaną oraz zjada wieprzowinę z kapustą lub grochem.

Wielkanoc

Wielkanoc w Estonii jest świętem wiosennym, świętem jajek, dobrego jedzenia, Zmartwychwstania oraz wiąże się z tradycją huśtania. Szczególnie uroczyście obchodzony jest Wielki Piątek i Wielkanocna Niedziela.

Jüripäev

23 kwietnia obchodzi się Jüripäev, święto związane dawniej z rozpoczęciem prac polowych, dniem przeprowadzek i wypasu bydła. Dzisiaj Jüripäev jest rocznicą powstania z 1343 r., podczas którego plemiona Estów walczyły o niepodległość.

Dzień Wiosny

1-go maja mieszkańcy Estonii świętują Dzień Wiosny (Volbripäev). W wieczór poprzedzający ten dzień, pali się majowe ogniska oznaczające koniec zimy i nastanie wiosny. Również na maj przypadają Zielone Świątki, czyli Zesłanie Ducha Świętego.

Dzień Zwycięstwa

W czerwcu obchodzony jest Dzień Zwycięstwa (23.VI), święto upamiętniające zwycięstwo nad Niemcami w bitwie pod Võnnu w 1919 r.; oraz Jaanipäev (24.VI) – Dzień św. Jana, będący jednym z najważniejszych świąt w Estonii. W św. Jana rozpala się ogniska, wokół których zbiera się rodzina, przygotowuje się różne przekąski i szuka kwitnącego w tę noc kwiatu paproci. 20 sierpnia Estończycy świętują Dzień Przywrócenia Niepodległości, który nastąpił w 1991 r.

Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia (Jőulud) w Estonii są wielowymiarowe i niezwykle „bogate”. Obchodzą je zarówno luteranie i prawosławni, jak i katolicy i ateiści. Zdarza się, że rodziny obchodzą Jőulud dwukrotnie, raz w obrządku katolickim, a drugi w luterańskim wypadającym dwa tygodnie później.  Istotne daty związane z tymi świętami to: okres Adwentu trwający od początku grudnia do Bożego Narodzenia, dzień św. Tomasza - 21 grudnia i Dzień św. Kunda obchodzony 7 stycznia na wyspach i zachodzie kraju.

Pozostałe

W Estonii obowiązują także inne święta, niebędące dniami wolnymi od pracy, m.in. Święto Trzech Króli (6 stycznia); Rocznica Traktatu Pokoju Tartu – 2-go lutego; Dzień Języka – 14 marca; Dzień Matki; Dzień Flagi Narodowej – 4 czerwca; Dzień żałoby i upamiętnienia ofiar sowieckich deportacji w 1941 i 1941 r. – 14 czerwca; Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu – 23 sierpnia; we wrześniu Dzień Babci i Dziadka; Dzień Walczących, upamiętniający próbę przywrócenia niepodległości Estonii 22 września 1944 r.; Zaduszki – 2-go listopada; w listopadzie – Dzień Ojca; oraz Dzień Deklaracji Suwerenności, która została wydana 16 listopada 1989 r. Wszystkie oficjalne święta w Estonii są ustanowione przez akty Parlamentu.Estonia - miasta

Haapsalu Kardla Narva Parnawa Tallin Tartu


Estonia - co warto wiedziećEstonia - Kuchnia Estońska Kuchnia Estońska
Kuchnia estońska nie zachwyca różnorodnością dań i ...
Estonia - Estonia ciekawostki Estonia ciekawostki
Niektóre estońskie miejscowości noszą nazwy historycznych miejsc, jak ...
Estonia - Ustrój polityczny Estonii Ustrój polityczny Estonii
Niepodległość Estonii została proklamowana 24 lutego 1918 roku. Estonia na ...
Estonia - Podział administracyjny Estonii Podział administracyjny Estonii
Estonia jest podzielona dwustopniowo na regiony a te z kolei na gminy. W strukturze terytorialno - ...
Estonia - Co warto zobaczyć w Estonii Co warto zobaczyć w Estonii
Estonia to kraj dawnego ZSRR najbardziej oddalony od Polski i leżący w strefie ...
Estonia - Położenie geograficzne Estonii Położenie geograficzne Estonii
Estonia leży w północnej Europie nad Morzem Bałtyckim pomiędzy Zatoką Ryską, Zatoką Fińską ...
Estonia - Historia Estonii Historia Estonii
W III–II tysiącleciu p.n.e. na obszarze obecnej Estonii pojawiły się ...
Estonia - Gospodarka Estonii Gospodarka Estonii
Estonia to kraj przemysłowo-rolniczy. Do 1991 roku nastawiony był na import ...
Estonia - Nauka i Edukacja w Estonii Nauka i Edukacja w Estonii
System szkolnictwa w Estonii pojawił się w latach 1630 - 1631, kiedy w Tartu i w Tallinie powstały ...
Estonia - Dojazd do Estonii Dojazd do Estonii
Lotnisko Tallinn Tallinna lennujaam, Ülemiste lennujaam Adres: PO Box 1, Lennujaama 2, ...
Estonia - Estonia mapa Estonia mapa
Estonia - Kratery Kaali Kratery Kaali
Meteoryty spadają na naszą planetę od milionów lat, a o ...
Estonia - Przydatne telefony w Estonii Przydatne telefony w Estonii
Ambasada Polski w Estonii Pärnu mnt 8, 10503 Tallinn telefon (372) 6278 206, fax (372) ...

Święta w Estonii - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies